reklama

Smejú sa mi do očí

Toto nie je o politikoch. Hoci z nich mam rovnaký pocit. Prezident sa vysmieva z ústavy, poslanci si v rámci znižovania platov jeden pridajú a ticho sa nám chechcú. Pripomeňme im to tesne pred voľbami - v inom čase si väčšina z nich názory občanov nevšíma, dnes by sme hrach o stenu hádzali.Toto však nie je o nich. Toto je o novom webe Slovenskej národnej galérie...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Páči sa mi minimalistický dizajn webstránok. Nevídať ho často, je náročný na grafickú invenciu i technické zvládnutie a väčšina návštevníkov ho neocení. Návštevníci stránok národnej galérie by však mali byť výtvarne vzdelaní ľudia, pekné a moderné riešenie by ich malo nadchnúť. Naďabil som však na akési kritické diskusie - zdá sa, že v tomto prípade sa dáka chybička vlúdila... Ako mimoriadne lenivý bloger by som to asi nekomentoval, aj keď ma tie stránky nenadchli - len ten, kto nič nerobí, nič nepokazí, a aj moje amatérsky zhlobené weby sú zverejnené bez dotiahnutia všetkých detailov, nemal by som teda kameňom hádzať. No pri dumaní nad (ne)oprávnenosťou tej kritiky som naďabil aj na stanovisko tejto "národnej erbovej inštitúcie" (nepýtajte sa ma, čo to znamená - neviem, no SNG tak seba pomenúva). A to mi už nedalo...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo je zlé na tých stránkach? Nože pozrite na www.sng.sk a spravte si vlastný názor. Alebo radšej pozrite nasledujúce obrázky - onen web sa možno čoskoro zmení, hoci v tejto forme tam je už (vraj) niekoľko mesiacov. Na webe nájdete aj pôvodné stránky galérie, vzhľadovo vcelku moderné a prehľadné, no fádne, technicky možno trochu zastarané a neveľmi validné (čiže nespĺňajúce "jazykové" štandardy). A nájdete ich tam ako "živé", aj keď neaktualizované a nie plne funkčné - google ich ponúka ako druhú voľbu, SNG má teda vlastne dva funkčné weby (zrejme tam nik nepočul o presmerovaní domény). Nový web mal teda opodstatnenie, zadanie dostal bez súťaže skúsený dizajnér, nositeľ významných ocenení za grafický dizajn. Pozrime na výsledok jeho práce... Úvodnej stránke dominuje akýsi obrázok - neviem o čom, zrejme je to pokus o vtip, odporúčanie navštíviť stránku, na ktorej práve ste (toto som začal pisať pred Vianocami, dnes už tam ten červený pás nie je). Dakde po obrázkom sú linky na aktuality ( prvá z nich vysvetľovala, ako kritici tohto webu nerozumejú umeniu - škoda, že ju už zmenili), aby ste ich všetky videli, musíte sa odrolovať o kus nižšie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vľavo je menu. Nostalgická spomienka na primitívnosť raných rokov internetu? Minimalizmus alebo minimum invencie? Neviem, ale jeho nepraktickosť a neprehľadnosť svedčia o neúcte k návštevníkom tohto webu. Medzi jednotlivými vetvami navigácie prejdete len po kliknutí na "Úvod", celému menu dominuje prepínač jazykov a zmena veľkosti písma (pri bežných rozlíšeniach z extrému do extrému). Rôzne úrovne menu sú odlíšené spôsobom, ktorý považujem za škaredý. Na spodku menu je vyhľadávanie, ktoré vás hodí na stránku google. Šikovné a bezpracné riešenie, ak niekomu nevadí neustále preblikávanie medzi graficky zásadne odlišnými stránkami. Ale načo prácne programovať niečo, čo vyrieši jeden link? A pokúsiť sa o integráciu google vyhľadávania do vlastného dizajnu stránky, ako to má napríklad web STU? To by niekto musel tušiť, že sa to dá... Na spodku stránky, pekne na osi, nájdete odkazy na mapu stránok, kontakty, archív so starou verziou webu, vyhlásenie o prístupnosti a nefunkčný odkaz na fejsbúk... A čo je tá malá bodka vľavo hore? Že neuhádnete? Logo SNG á la princezná Kolobežka: aj tam je, no nik ho nevidi. Zrejme je podľa tvorcov tohto webu také hnusné, že ho treba skryť, no zároveň si netrúfnu nedať ho tam... Keď začnete prehľadávať web, privítajú vás prekvapujúco bezobsažné stránky. Človek aj chvíľu počká, či sa tam náhodou niečo veľké a veľkolepé nenačítava, no potom pochopí, že tá prázdnota je zámer autorov, chvíľu sa kochá grafickou vyváženosťou a skutočne minimalistickou eleganciou kompozície...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A kliká ďalej...

Občas pritom natrafí na zaujímavé veci, istým spôsobom rébusy (možno aj preto sú všetky položky najvyššej úrovne webu formulované ako otázky)... Napríklad ak vás zaujíma, aký je program SNG, dozviete sa otázky a ceny vianočnej súťaže (nečakajte žiadny formulár, len pár riadkov textu s e-mailovou adresou niekde uprostred).

Peknou ukážkou minimalizmu je adresár s kontaktmi (hľadajte ho pod otázkou, čo je SNG). Čistý text, abecedne zoradené priezviská a mená, mejlové adresy, telefónne čísla (niektoré aj s uvedením predvoľby) - nič viac netreba. Pár ďalších stránok má podobne úsporný charakter, iné však zachádzajú ešte ďalej a ich obsah tvorí len skromný modrý link na pdf-dokument na bielom pozadí. Ako sa v prehlásení o prístupnosti dozvedáme, toto riešenie bolo zvolené pre komplikovanú typografiu a štruktúru dokumentov, ktoré formát HTML nezvláda. Sväté slová - napríklad adresár zbierkotvorných galérií je členený do troch stĺpcov. Keď som sa na to spýtal mojej dvanásťročnej dcéry, musela hodnú chvíľu premýšľať, kým ju napadlo dať tie údaje do tabuľky. Ale to je len taký detský nápad - moderný webdizajn predsa tabuľky nepoužíva... Po chvíli sa návštevník tohto webu dopracuje aj k stránkam so zaujímavým obsahom, s obrázkami diel zo zbierok. Môžete pekne rolovať dolu ...a dolu ...a dolu - nečakajte na stránkach národnej galérie dáku fotogalériu či podobne komplikované riešenia, v jednoduchosti je (vraj) krása. Podobný názor má aj moja dvanásťročná dcéra, ktorá presne takto svoje prvé školské pokusy o web robí, len popisy dáva pod obrázky a nie vedľa nich (mimochodom, dostala za to jednotku, takže to musí byť dobré riešenie). Mohlo by sa zdať, že takto poňatá stránka bude pôsobiť fádne, no opak je pravdou: rôzne šírky jednotlivých obrázkov vtipne oživujú sofistikovaný dizajn ;-).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A aby som nezabudol, keď sa chcete po pozretí stránky dostať k menu a pozrieť inde, môžete opäť rolovať hore ...a hore ...a hore - tomu sa hovorí ergonómia dizajnu. Ono z toho menu stále kúsok vidíte, ale len informáciu, kde ste, nie tie "vyššie" úrovne menu, kam sa musíte prekliknúť, aby ste sa inde dostali. Webdizajnér vám s úškrnom ukazuje dlh nos.Anglická verzia býva slabinou mnohých našich webov. Čo myslíte, ako je to v prípade našej "národnej erbovej inštitúcie", ktorá by aj cudzincov mohla zaujímať? Nie najhoršie. Obsahová stránka je slušne naplnená, hoci noviniek veľa nenájdete (viď obrázok vedľa). Ale v prehľade prebiehajúcich podujatí a výstav sa cudzinec už dozvie aj ich názvy, nemusí sa uspokojiť s trochu jednotvárnym jednotným označením "Untitled" ako pred pár dňami: vidieť, že na webe sa stále pracuje a už pár mesiacov po jeho zverejnení sú najhrubšie chyby postupne odstraňované.

Takto teda vyzerá nový web SNG. Funkčnosťou nevyniká, obsahovo sa od predošlej verzie príliš nelíši. Pokiaľ ide o dizajn, to je otázkou vkusu. Mňa teda nenadchol, asi som taký neotesanec, že nedokážem oceniť kvality "takéhoto odvážneho až provokujúceho konceptu" (to citujem zo stanoviska galérie ku kritike jej webu). Áno, je to provokujúci koncept. Avantgardné umenie vždy provokovalo "bežných ľudí", (malo)meštiakov, vysmievalo sa im. Nepovažujem sa za meštiaka, no ten výsmech môjmu vkusu pociťujem. OK, vyprovokoval ma k napísaniu tohto blogu. Ale viac než "avantgardný" a kontroverzný dizajn ma vyprovokovalo pôvodné stanovisko SNG ku kritike (medzitým z webu galérie stiahnuté, ale nájete ho tu).

Pravdu povediac, očakával by som, že galéria vypíše súťaž na grafický dizajn aj technickú koncepciu svojho webu. Kto má podporovať takéto súťaže, keď nie kultúrne a umelecké inštitúcie? Viem, že na to nebolo veľa peňazí, ale na druhej strane je to prestížna wec, verím, že mnohí erudovaní tvorcovia by sa do takej súťaže radi zapojili. Priame zadanie nie zle zaplatenej verejnej zakázky vždy vyvoláva otázky. Najmä vtedy, keď výsledok nezodpovedá očakávaniam verejnosti a keď sa odborníkom zdá, že výsledok prácae nie je hoden zaplatenej odmeny. Chápem, že ľudia zvyknutí rozhodovať o nákupe umeleckých diel ináč vnímajú hodnoty. Patrím zrejme k tým, ktorí (podľa autorov stanoviska SNG k tejto "kauze") "môžu nerozumieť cestám, omylom aj úspešným dielam v súčasnom výtvarnom umení, ale aj dizajne napríklad". Presnejšie, niektorým rozumiem (aspoň si to namýšľam), niektorým nie... Prípadne im aj rozumiem, ale nepáčia sa mi a považujem ich za omyl, nie za úspech. Je to skutočne otázka vkusu. Vkusu, ktorý by SNG mala pomáhať formovať. Nie deformovať. Na to deformovanie nám stačia médiá a hŕba gýča všade okolo nás.

V spomínanom stanovisku galérie sa hovorí, že "sme si tiež vedomí toho, že pri takomto odvážnom až provokujúcom koncepte sú zvlášť citlivo vnímané nedostatky v technickom či funkčnom riešení. Na ich odstránení sme začali pracovať ešte predtým, než sa objavili verejné kritické hlasy". Chvalabohu. Akurát to trvá pridlho - napríklad prehľad podujatí v angličtine bol zrejme stupídne nefunkčný celé mesiace, hoci priam klal oči a nedal sa prehliadnuť. Alebo pri oprave jednej chyby vyskočili tri nové? Takéto ladenie sa predsa nerobí na "živom", zverejnenom webe. A ten začiatok opravy chýb musel byť, jemne rečúc, dosť pozvoľný - ak nie, nechcem radšej vedieť, ako zúfalo nedorobené boli tie stránky v čase zverejnenia. Uvidíme, či sa do sľubovaného marcového termínu podarí vylepšiť funkčnosť a prehľadnosť toho webu. To nemusí byť problém, ak to chytí do rúk niekto, kto webdizajnu skutočne rozumie. Problém asi bude s tým "novým typografickým konceptom", o ktorom sú zrejme autor aj objednávatelia presvedčení, že je dobrý. Dovolím si vrátiť im ich vlastné slová: "každý človek môže spochybňovať „vkusové názory“ iného" - nechápem, prečo hneď hovoria o sprisahaní a útoku proti galérii, keď im pár ľudí povedalo svoj názor. Buď sa na názor týchto ľudí zvysoka vykašlú s tým, že všetci géniovia boli vo svojej dobe nepochopení, alebo sa na svoje dielo pozrú s odstupom a zamyslia sa nad tým, či v tých kritických slovách nie je štipka pravdy aj podľa ich "vkusových názorov". A či je v tom "novom typografickom koncepte" rozumne vyriešené menu bez zbytočných schválností naozaj zbytočnosťou? Pokiaľ ide o dizajn, neviem či sa tu jedná o podľahnutie retromóde alebo o návrat k ideovým koreňom webu. Chcem veriť, že to druhé (treťou možnosťou je ignorovanie charakteru média v grafickom dizajne a prostý prenos typografie tlačovín na web, ako mi ktosi tvrdil).

Nedá mi ešte nespomenúť peniaze. Mám veriť, že "prostriedky boli galérii pridelené v rádovo nižšej sume, než napríklad pre porovnateľné erbové inštitúcie ako SND alebo Slovenský rozhlas"? Keď porovnám trebárs rozsah webu rozhlasu (s archívmi, online vysielaním, spravodajstvom) s webom SNG, je to tiež rádový rozdiel. Webstránka SND stála porovnateľne, nebola rádovo drahšia (vraj - neoveroval som si to). A Filharmónia dostala web rádovo lacnejšie. Za povšimnutie stojí, že nový web pražskej Národnej galére (vyberaný na základe súťaže) stál dvadsatinu toho, čo náš a hoci je oveľa menej "odvážny až provokujúci" než web SNG, dá sa naň pozerať, je prehľadný a funkčný. V prípade webu SNG nejde teda o prehnane skromné riešenie, skôr naopak. Netvrdím, že peniaze platené za weby iných štátnych inštitúcií sa mi zdajú zodpovedajúce poskytnutej službe. Často mám pocit, že tam je podstatné kamošovi kšeftík prihrať, výnos si podeliť, aj šéfstvu dačo nechať - a aby na to všetko bolo, treba do toho vraziť niekoľkokrát viac než by bolo skutočne potrebné. A zadať to priamo, bez súťaže, aby niekto "zvonka" ten kšeftík nepokazil a aby nebolo treba zadanie jasne formulovať. Či je cena tohto webu primeraná výsledku, to posúdili iní odbornejšie než ja. A pokiaľ ide o reakcie na stránky našej galérie: neverím, že tu ide o nejakú "štvanicu" na SNG, skôr došlo k tomu, o čo sa autor a zadávatelia snažili: ten web vyprovokoval ľudí, aby vyjadrili svoj názor, aj keď bežne nad podobnými záležitosťami mávnu rukou s tým, že "na Slovensku je to tak".

Čím to uzavrieť? Páči sa mi minimalistický dizajn webstránok. Nevídať ho často, je náročný na grafickú invenciu i technické zvládnutie. Tento pokus podľa mňa postráda oboje. Môžem sa mýliť - ale nevšimol som si nikde vyjadrenia výtvarných kritikov mimo prostredia SNG, ktoré by tento dizajnérsky počin chválili alebo aspoň nám, čo "môžeme nerozumieť cestám, omylom aj úspešným dielam v súčasnom výtvarnom umení," skúsili vysvetliť pozitíva tohto diela (s výnimkou stĺpčeka v SME, vďaka ktorému viem, že aj pisoár môže byť umeleckým dielom, ak ho niekto vystaví v galérii). Ani som nikde nevygooglil jedinú pozitivnu zmienku o technickej kvalite "implementácie" tohto dizajnu, len kritiku neprehľadnosti navigácie a množstva chýb. Že ho autor dizajnu sám naprogramoval, je obdivuhodné - ja ledva zvládnem niečo do joomly povkladať, aby som dosiahol potrebnú funkčnosť. Ale tá moja joomla je, podobne ako zopár ďalších cms-systémov, zadarmo. Ak sú vo webe SNG dáke funkcie, ktoré rovnako dobre alebo aj lepšie (a najmä bez detských chorôb a so zaručenou a bezplatnou aktualizáciou v budúcnosti) nezvládajú tieto "free" nástroje, rád sa o nich dozviem. Zatiaľ si však myslím, že web SNG sa dal spraviť krajšie, prehľadnejšie, funkčnejšie aj lacnejšie. Ale nebyť trafeného gágania v podobe stanoviska galérie, neriešil by som to - horšie veci sa v tomto štáte dejú...

PS
Kým som tento blog dopísal, časť mnou vypichnutých chýb bola odstránená, pribudlo trocha obsahu, ubudlo nefunkčných odkazov - text som primerane opravil, no o pár týždňov možno ďalšie z mojich výčitiek stratia oprávnenosť. Dúfam. Berte teda tento text ako zmapovanie stavu webstránky SNG začiatkom roka 2012, "po dlhých mesiacoch od jej spustenia", a vyjadrenie môjho názoru na spôsob jej vzniku. Obrázky zachytávajú pár stránok webu koncom minulého roka (na stránke sú zmenšené, no ak ich stiahnete alebo dáte zobraziť v prehliadači, uvidíte ich v plnom rozlíšení), link k nim priradený smeruje na aktuálnu verziu príslušnej stránky. Po publikovaní článku som ešte opravil pár preklepov a doplnil link na cenu webu českej NG.

Henrich Pifko

Henrich Pifko

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Architekt, cyklista, bratislavčan, občas naštvaný občan... Zoznam autorových rubrík:  LampáreňTechnológieNeveľmi vážneNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu